Sieć hurtowni Makro Polska doceniona za dobre praktyki

Sieć hurtowni MAKRO Polska piąty rok z rzędu została doceniona przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. O szczegółach ogłoszonego właśnie raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” przeczytasz w artykule.

Makro Polska i należące do niej sieci hurtowni docenione za dobre praktyki
Makro Polska aktywnie działa na rzecz środowiska, zaangażowania społecznego i rozwoju lokalnej społeczności. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Sukces ma wiele twarzy

Jak podała marka, wyróżnienia zostały przyznane w kilku zakresach aktywności, między innymi w działaniach na rzecz środowiska oraz zaangażowania społecznego i rozwoju lokalnej społeczności. Sieć hurtowni otrzymała wyróżnienie również za uczciwe praktyki operacyjne, takie jak zrównoważony łańcuch dostaw. Jak się dowiadujemy z komunikatu prasowego, marka podejmuje współpracę wyłącznie z operatorami spełniającymi kryteria środowiskowe, zarówno w przypadku transportu, jak i w doborze odpowiednich instalacji chłodniczych.

Dla ochrony środowiska

Makro Polska aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska. Już w 2022 r. 4 hale otrzymały certyfikat BREEAM, który jest potwierdzeniem środowiskowych i energooszczędnych rozwiązań technicznych budynków, jak i zaplanowanych oraz realizowanych operacji.

  • Sieć hurtowni regularnie, w ramach „Freon Exit Program” przeprojektowuje systemy chłodnicze w halach. Zmiana freonu na CO2, czyli gaz obojętny dla środowiska – przyczyniła się do obniżenia zużycia energii o 30 proc
  • Z kolei „Energy Saving Program” polega na wymianie oświetlenia w halach i instalowaniu urządzeń aktywnej kontroli zużycia energii. Aktywność pod nazwą „Energy Awareness Program” służy z kolei do edukacji ekologicznej pracowników. 

Wycofanie chowu klatkowego

Działania na rzecz środowiska, to także troska o dobro zwierząt, które przejawia się całkowitym wycofaniem ze sprzedaży jajek klatkowych. Sieć handlowa podała, że na trzy lata przed datą zawartą w wewnętrznym zobowiązaniu, w ofercie marki zostały jedynie jaja z hodowli ekologicznych, z wolnego wybiegu oraz chowu ściółkowego.

Wyróżnienie za współpracę z Polskimi Bankami Żywności

W MAKRO Polska jest rozwijana kultura bezpieczeństwa żywności. Sieć handlowa od 2012 r. szczyci się certyfikowanym systemem bezpieczeństwa żywności ISO 22000, a w 2022 r. uzyskała certyfikat według nowej wersji normy.
– Wiemy, jak wielkim wyzwaniem jest marnotrawstwo żywności – mówi Agata Zgódka, menadżer pionu zrównoważonego rozwoju i jakości w MAKRO Polska. – W ramach przeciwdziałania temu zjawisku współpracujemy z Polskimi Bankami Żywności. W 2022 roku przekazaliśmy 2 890 069,28 kg żywności. Organizujemy również kampanie informacyjne Nie marnuję, gotuję oraz Nie marnuję, pakuję, promując w ten sposób ideę zero waste – dodaje.

Dobra ocena za stworzenie przyjaznego miejsca pracy

Kolejnym, ważnym wyróżnieniem jest docenienie marki za praktyki z zakresu pracy, w tym m.in. programy rozwojowe dla pracowników. Przykładem może być półtoraroczny MAKRO Sustainable Leadership Program, podczas którego powstają projekty zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

Działania na rzecz pracowników są również związane z dbaniem o ich dobrostan psychiczny. W tym celu MAKRO Polska podjęło współpracę z platformą Helping Hand, dzięki której cały zespół ma dostęp do doświadczonych psychologów i psychoterapeutów. Prowadzone są także liczne aktywności na rzecz studentów w ramach współpracy ze Szkołą Główną Handlową.  

To już 21. edycja raportu

Jest to już 21. edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Raport ten jest uznawany za największy i najważniejszy w Polsce przegląd działań ESG - (Środowisko, Społeczna Odpowiedzialność, Ład Korporacyjny), CSR - (Społecznej odpowiedzialności biznesu) oraz zrównoważonego rozwoju. Swoje propozycje dobrych praktyk zgłosiło w tej edycji 272 firm. Po raz pierwszy raport został wydany jedynie w formie elektronicznej

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama